Producent trzody chlewnej Hans Christian Gæmelke ograniczył dodawanie białka sojowego i zastąpił je sfermentowaną śrutą rzepakową w swoich domowych mieszankach paszowych. Inicjatywa ta została podjęta w celu poprawy zdrowia jelit, ale teraz zapewnia również premię w raporcie klimatycznym.
Hans Christian Gæmelke jest właścicielem i operatorem Røj Agriculture w południowej Danii. Gospodarstwo obejmuje 500 loch i produkuje 17 000 tuczników. Ponadto H.C. zarządza 620 hektarami ziemi w Jutlandii.
INTELIGENTNE DLA KLIMATU KARMIENIE ŚWIŃ RZEPAKIEM
Kiedy firma H.C. początkowo zastąpiła białko sojowe sfermentowanym białkiem rzepakowym EP100i, motywacją nie był niższy ślad CO2e, ale poprawa zdrowia jelit. H.C. cieszy się jednak, że inicjatywa ta pomaga w produkcji zdrowych świń i przyczynia się do rosnącej agendy klimatycznej.
„TAK, JUŻ SIĘ TYM ZAJMUJĘ”
Producent trzody chlewnej nie ukrywa, że chętnie dzieli się pozytywnymi efektami ubocznymi, jakie przyniosła zmiana:
– Nie jest też tajemnicą, że wszystkie odwiedzające nas klasy szkolne są informowane o tym, że zastąpiliśmy część białka sojowego produkowanym w kraju rzepakiem. Jest to więc coś, na czym się skupiam. Nie wykorzystałem tego jeszcze w moim narzędziu ESG, ale jasne jest, że jest to dźwignia, w której myślę, że tak, już się tym zajmuję”, dzieli się swoimi przemyśleniami producent trzody chlewnej.
POZWOLIŁO OCHRONIĆ KLIMAT PRZED 405 TON CO2
H.C. stosuje EP100i w paszy odsadzeniowej i preparacie dla świń o wadze od 9 do 30 kilogramów. EP100i zastępuje osiem procent białka sojowego w paszy odsadzeniowej i odpowiednio trzy procent mąki sojowej i pięć procent białka sojowego w mieszance dla świń o wadze 9 i 30 kilogramów. EP100i pozwolił Røj Agriculture zaoszczędzić 405 ton ekwiwalentu CO2 rocznie, w tym 32 tony w paszy odsadzeniowej i 373 tony w paszy dla świń.
PRÓBY ŻYWIENIOWE WSPIERAJĄ STOSOWANIE EP100I
Uniwersytet w Kopenhadze i Uniwersytet w Aarhus opublikowały artykuły na temat prób żywieniowych z EP100i w renomowanych czasopismach Journal of Animal Science and Biotechnology and Animals. Badania udokumentowały, że EP100i może zastąpić białko sojowe z taką samą wydajnością, a nawet z lepszym rozwojem jelit. Wyniki, które potwierdza H.C:
– Świnie są zdrowsze i nie zmagamy się z wrzodami jak wcześniej, mówi producent o przejściu na EP100i.
DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ ŚRUTĘ RZEPAKOWĄ ZAMIAST SOJOWEJ?
Rzepak jest bogaty w białko, minerały i witaminy, a warunki jego uprawy w UE są korzystne. Po wytłoczeniu oleju produkty uboczne, takie jak makuch rzepakowy lub śruta rzepakowa, są wykorzystywane jako pasza dla zwierząt. Gdy European Protein fermentuje śrutę rzepakową bakteriami kwasu mlekowego, można nią karmić nawet najmłodsze świnie, zastępując w ten sposób białko sojowe dla młodych zwierząt.
STAĆ SIĘ CZĘŚCIĄ ROZWIĄZANIA
Pasza odpowiada nawet za 70 procent emisji dwutlenku węgla przez świnie. Dzięki EP100i w paszy dla prosiąt możesz stać się częścią rozwiązania na przyszłość – już dziś.
CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O EP100I DLA ŚWIŃ?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o EP100i dla prosiąt, wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą mailowo lub telefonicznie – całkowicie bez zobowiązań.